Úprava metabolizmu Metabolic balance

Metabolický syndróm

V minulosti bola cukrovka - diabetes mellitus 2. typ stareckou chorobou. Ľudia trpeli prevažne na diabetes 1. typu, ktorý je spôsobený nedostatočnou činnosťou pankreasu a tým slabou tvorbou inzulínu. V súčasnosti už malé deti trpia cukrovkou 2. typu a čísla stále stúpajú.

INZULÍN - kľúčový hormón

Inzulín (nazývaný aj ako hormón tučnoty), je produkovaný pankreasom. Ovplyvňuje metabolizmus a reguluje zásoby. Je regulačnou skrutkou, prostredníctvom ktorej účinkuje aj metabolic balance.

V bunkách reguluje príjem živín, je potravou pre bunky. Bez inzulínu by boli bunky vyhladované, nemohli by prijať výživu. Akonáhle sa po jedle zvýši krvný cukor, pankreas vylučuje inzulín na jeho zníženie. Nakoľko bez inzulínu by stúpla hladina krvného cukru do výšky ohrozujúcej život.

Ak je hladina krvného cukru vysoká, inzulín zabezpečí jeho ukladanie vo forme glykogénu do svalov alebo pečene (kapacita je iba cca 400g). Ak sú tieto zásoby plné, ukladá ho vo forme tuku. Ďalšou možnosťou je, že ho vylúči cez obličky. Treťou možnosťou je, že prebytočný cukor metabolizuje na triglyceroly, teda krvné tuky. Keď je cukor v krvi dlhší čas, vytvára viac cholesterolu a hladina inzulínu je vysoká. To vedie k ešte väčšej produkcii inzulínu. Nakoniec bunky začnú byť na inzulín rezistentné a nedokážu naň reagovať, vtedy ho do tela musíme doplňať externe - diabetes 2. typu.

Následky metabolického syndrómu vedú k rôznym chronickým stavom, k fyzickému a duševnému vyčerpaniu, ktoré neodstráni žiadny odpočinok.

V dôsledku nesprávneho stravovania prichádzajú hnačky, zápchy, migréna, ekzémy, alergické prejavy, pálenie záhy, intolerancie, reuma, problémy s kĺbmi, dna a mnohé iné.

Jednostranné diéty narobia viac škody ako úžitku, pretože organizmu chýbajú dôležité zložky potravy, napríklad esenciálne amino a mastné kyseliny, dôležité vitamíny a minerály a sekundárne rastlinné látky.

Výživový program na mieru metabolic balance vám poskytne návod, ako sa stravovať podľa potrieb vášho tela. S týmto plánom si vystačíte do konca života pomocou osvojenia si jednoduchých pravidiel. Začnete znovu cítiť chuť výživného jedla. Nemusíte sa vyčleňovať zo spoločnosti. Príprava jedla je jednoduchá a rýchla. Popri zlepšení zdravotného stavu vás poteší redukcia hmotnosti. Objavte prirodzenú rovnováhu a to, čo vaše telo skutočne potrebuje. Kontaktujte www.upravametabolizmu.sk