Úprava metabolizmu Metabolic balance

EMS tréning

Efektívny tréning s využitím najnovších poznatkov a technológií.

Iba 20 minút týždenne

Len ty a tréner

Čo je EMS

Elektrická stimulácia svalov. Pomocou slabých a často sa opakujúcich elektrických impulzov sú svaly aktivované rovnakým princípom, ako ich aktivuje mozog. Táto metóda spočíva vo využívaní elektrického prúdu k nízkofrekvenčnému dráždeniu nervových buniek vo svaloch. Aplikovanie metódy vychádza zo schopnosti ľudského tela viesť elektrický prúd. Na privedenie elektrického impulzu k svalovým bunkám sú využívané nervové "dráhy". EMS tréning, ktorý je rozdelený na 4 sekundy pôsobenia a 4 sekundy uvoľnenia, zabezpečí každú sekundu 85 svalových kontrakcií. V 20 minútovom tréningu máme svaly 10 minút spevnené a taký istý čas uvolnené. Spolu za jeden tréning je to 51 tisíc kontrakcií.

Metóda vďaka svojmu princípu efektívne pôsobí na vonkajšie aj hlboké svaly, aktivuje súčasne celé skupiny svalov, čo výrazne napomáha k dosahovaniu požadovaných účinkov v rýchlom čase.

Aktivovať možno všetky hlavné svalové partie súčasne, alebo len vybrané svalové skupiny. Metóda je účinná i pri pasívnej polohe (bez pohybu, v stoji, sede, v ľahu). Pri kombinácii s odporúčanými cvikmi sa efekt dosahuje výrazne rýchlejšie.

Metóda EMS bola pôvodne vyvinutá a používaná na rýchlu regeneráciu atrofovaného (ochabnutého) svalstva kozmonautov po návrate z kozmu.

Výhody EMS tréningu

 • spaľovanie tuku, zníženie tukových zásob
 • efektívne budovanie svalstva a sily
 • šetrný prístup k šľachám, kĺbom a chrbtici
 • extrémne krátky čas tréningu
 • zníženie príznakov celulitídy
 • zlepšenie vzhľadu pokožky
 • zníženie bolestí chrbta
 • zlepšenie metabolizmu
 • zlepšenie prekrvenia väziva
 • zlepšenie krvného a lymfatického obehu
 • zlepšenie odolávania voči stresu a záťaži
 • zlepšenie výkonu a kondície
 • zlepšenie rýchlej sily - švihu
 • vyrovnanie svalového deficitu
 • odstránenie svalovej nerovnováhy
 • výrazná pomoc pri rehabilitácii
 • účinná pomoc pri eliminácii inkontinencie
 • vhodnosť pre obe pohlavia bez vekového obmedzenia
 • pozitívne ovplyvňovanie hormonálnej sústavy
 • spomaľovanie procesu starnutia
 • prevencia pred zraneniami vo vyššom veku
 • zlepšenie celkového fyzického a psychického stavu

miha bodytec - made in Germany

Nemeckí inžinieri priniesli na trh novú generáciu vysoko sofistikovaných zariadení značky miha bodytec, pracujúcich na princípe metódy EMS.

Celosvetovo vynikajúca povesť tejto pečate kvality zaväzuje spoločnosť miha bodytec GmbH s hlavným sídlom v bavorskom Gersthofene. Spoločnosť vznikla v roku 2007 zo spoločnosti miha Maschinen GmbH, ktorá viac ako 40 rokov vyvíja a vyrába inovatívne produkty pre šport a medicínu.

Stroje miha bodytec spĺňajú najprísnejšie požiadavky na kvalitu. Všetky programy sa opierajú o vedecké fakty a štúdie a sú zamerané na optimálny úžitok pre zákazníkov a ľahkú obsluhu.

Minimálne maximum – nová technológia ako trend

Základom pre zdravie, fitness a dobre vytvarovanú postavu je aktívne svalstvo. Telesná výkonnosť má pritom vplyv aj na psychickú pohodu. Pozitívne efekty sa dajú cielene vytvárať elektrostimuláciou svalov. Dokáže to stroj miha bodytec. Vďaka komplexnej metóde sú výsledky rýchlo viditeľné a citeľné, pretože pôsobí do hĺbky. Preto je stroj miha bodytec viac než len stroj.

Premyslený systém, ktorý pozýva k vstupu do novej dimenzie komplexného tréningu.

Klinicky overená, bezpečná a veľmi efektívna tréningová metóda.

Pozri referencie a odborné štúdie >>

Pre koho je EMS tréning vhodný – indikácie

Chudnutie

Cvičenie prostredníctvom EMS metódy sa využíva najmä pri chudnutí. Výsledky je možné spozorovať už po niekoľkých týždňoch pravidelných tréningov. Cvičenie je možné vykonávať aj „pasívnym“ spôsobom, teda v stoji, sede, ľahu. Celý proces chudnutia je preukázateľne efektívny už za pomerne krátky čas a pri minimálnej časovej záťaži. Takéto chudnutie je taktiež šetrné ku kĺbom a šľachám. Takúto kombináciu záťaže a času neposkytne žiadny iný druh cvičenia.

Športovci

Za pomoci EMS metódy športovci efektívne a šetrne naberajú svalovú hmotu a silu. Metóda je nápomocná aj pri rôznych rehabilitáciách po zraneniach a operáciách. Športovcom po zranení umožňuje rýchlejší návrat do tréningového cyklu. Taktiež pôsobí pozitívne pri zvyšovaní ich výkonu v kombinácii s klasickými silovými cvičeniami v posilňovni alebo pri rôznych vytrvalostných športoch. Pozitívne pôsobí aj pri športoch, ktoré si vyžadujú dynamickosť, výbušnosť, rýchlu silu alebo pri športoch, ktoré pri dlhodobej záťaži spôsobujú svalovú nerovnováhu.

Bolesť chrbta

Cvičenie s elektrostimulačnou (EMS) technológiou je veľmi vhodné pre ľudí trpiacich bolesťami chrbta. Tiež pri problémoch s vysunutými a vytečenými medzistavcovými platničkami.

EMS metóda postupne zmierňuje bolesť a zlepšuje správne držanie tela, vplýva na posilnenie hlbokého chrbtového svalstva. Bežným efektom cvičenia je čiastočné, alebo úplné odstránenie bolesti.

Pooperačné stavy, atrofované svalstvo

EMS metóda predstavuje vynikajúci spôsob rehabilitácie, najmä pri pooperačných stavoch po zlomeninách končatín alebo po operáciách kĺbov. Rekonvalescencia po zraneniach sa skracuje a rýchlejšie sa dosahuje pohodlie bežného pohybu. Metóda EMS je na odporúčanie neurológa vhodná aj pri redukcii problémov s motorikou. Taktiež sú preukázané výsledky pri popôrodnej rehabilitácii a inkontinencii, pričom sa posilňuje svalstvo zodpovedné za udržanie moču.

Svalová dysbalancia

Svalová dysbalancia je stav, ktorý vzniká pri jednostrannom zaťažovaní niektorých svalových partií. Tento stav vzniká pri určitých typoch pracovnej činnosti, ale aj pri niektorých druhoch športov. Nesúmernosť svalstva je často zodpovedná aj za posun kostí, pričom vzniká tlak na tkanivá, ktoré sú blokované a dochádza k vzniku bolesti. EMS metóda je pri nesúmernosti svalstva veľmi nápomocná účinným zapájaním a aktivizáciou svalstva, ktoré bolo dlhodobo nezaťažované. Telo je vďaka tomu viac súmerné a ustúpia bolesti, ktoré s dysbalanciou súvisia.

Celulitída

Svalové bunky počas EMS tréningu zväčšujú svoj objem a aby rástli, spotrebúvajú tukové bunky, ktoré sa premieňajú na energiu a týmto spôsobom sa z ľudského tela strácajú. Tento proces premeny tuku na energiu prebieha aj v problémových partiách žien, v oblasti zadku a stehien. Počas EMS tréningu dochádza k spevneniu sedacích a stehenných svalov. Taktiež pokožka je v dôsledku pravidelného napínania viac pružná.

Pravidelné cvičenie a dodržiavanie odporúčanej životosprávy a stravovania má za následok udržanie tohto dosiahnutého stavu.

Inkontinencia

EMS tréning pozitívne pôsobí proti tomuto nepríjemnému a často sa vyskytujúcemu zdravotnému problému. Elektrostimulácia je schopná spevniť svalstvo panvového dna, čo pozitívne ovplyvňuje schopnosť zadržať moč. Odstránenie tohto zdravotného problému pomocou EMS tréningu má za následok zvýšenie kvality osobného aj spoločenského života. Tento fakt sa dokázal pozitívnymi výsledkami po výskume na dobrovoľníkoch, ktorí problémom s inkontinenciou trpeli.

Úprava metabolizmu

Zvýšená námaha pôsobí priaznivo na metabolizmus a trávenie. EMS tréning zaťažuje všetky hlavné svalové partie súčasne, aktivizuje aj hlboko uložené svaly. Tento spôsob tréningu predstavuje veľkú záťaž pre svalstvo, avšak nezaťažuje kĺby a šľachy. Dochádza k pozitívnemu vplyvu na látkovú výmenu. Látková výmena sa zrýchľuje, tuky sa spaľujú a menia na energiu, ktorá je potrebná pri budovaní svalstva. Taktiež dochádza k odbúravaniu rôznych škodlivín z tela. Zvyšuje sa odolnosť organizmu proti námahe, stresu, chorobám a má pozitívny vplyv na kvalitu života.

Pre koho je EMS tréning nevhodný – kontraindikácie

Absolútne kontraindikácie

 • menej ako 15 rokov
 • srdcovo – cievne ochorenia
 • inplantovaný kardiostimulátor, alebo iný elektronický lekársky prístroj
 • ťažké neurologické ochorenia (skleróza multiplex, spastická spinálna paralýza, Parkinsonova choroba, ochrnutie, epilepsia)
 • žlčníkové a obličkové koliky
 • nádorové ochorenia
 • diabetes mellitus
 • tehotenstvo, dojčenie, prvé dva dni menštruácie
 • horúčka, akútne bakteriálne alebo vírusové ochorenie
 • hemofília (porucha zrážania krvi)
 • trombóza, tromboflebitída

Relatívne kontraindikácie

Elektródy sa neumiestňujú na určité časti tela.

 • karcinóm prsníka
 • kovové implantáty v tele, vrátanie fixujúcich kovov na protézy, výnimkou sú platinové implantáty
 • jazvy, ktoré sú menej ako 10 mesiacov po operačnom zákroku
 • akútny zápal kĺbov
 • vysoký krvný tlak

Vyjadrenia odborníkov

Uwe Veronik

Fyzioterapeut – Centrum ortopédie a športovej medicíny Müller-Wohlfahrt

Aplikácia technológie EMS miha bodytec pri terapeutickej telesnej liečbe pohybového aparátu a kĺbov výrazne rozširuje možnosti na tréning a terapiu. Miha bodytec je mimoriadne účinný, jeho použitie je jednoduché, preto disponuje širokým spektrom aplikácií: od pasívneho k aktívnemu použitiu, od vysoko kvalitných tréningov, cez rehabilitovaných pacientov, po vrcholových atlétov. Inovácia a špičková technológia pre našich pacientov a športovcov.

Dr. med. Gernot Felmet

Špecialista na ortopedickú a traumatologickú terapiu, prax na Ortopedickej a športovej klinike ARTICO, Schwenningen

Tréning elektrickej stimulácie pôsobiaci na celé telo využívajú v oblasti medicíny a rehabilitácie súčasne. Do našej ortopedickej praxe a do “Programu rýchleho fitness tréningu Dr. Felmeta” sme integrovali miha bodytec. Úspechy dosiahnuté v posilňovaní svalstva trupu a v liečbe bolestí chrbta sú evidentné a v krátkom čase merateľné. Výsledky merania svalov horného tela, svalov trupu a oblasti dolných končatín boli počas šiestich týždňov úspešné. Stručne povedané: miha bodytec predbehol naše očakávania.

Oliver Schmidtlein

Tréner mníchovského OS a majiteľ fitness a terapeutického centra, kondičný tréner FC Bayern München

V našom zariadení využívame miha bodytec tak pri amatéroch, ako aj pri vrcholových športovcoch. Používame ho aj pri liečení niektorých problémov chrbta. Používajúc miha bodytec – samostatne alebo v spojení s tradičnými formami tréningu – sa dostávame na nové úrovne vytrvalosti a výkonnosti. Tréning EMS oproti jednoduchým svalovým sťahom umožňuje silnejšie a intenzívnejšie kontrakcie, čím zvyšuje možnosti, napríklad v oblasti rýchlosti. V centre pozornosti môže byť vytrvalosť, maximálna sila, impulzívnosť alebo hypertrofia – vytvárame osobitné tréningové postupy v závislosti na programe a intenzite.

Alexander Leibinger

Terapeut a kondičný tréner tímu Force India Formula 1

Pretekári rozvíjajú s miha bodytec najmä svaly nôh, pretože práve tieto svaly sú počas súťaže najviac preťažené – keď pretekár Formule 1 stúpi na brzdu musí prekonať až 500-kilogramový odpor.